Amortyzacja środka trwałego
Firma posiadała całkowicie umorzone dwie automatyczne zgrzewarki indukcyjne. Właściciel wycofał te maszyny z firmy i wniósł je aportem do spółki z o.o. Czy w spółce z o.o. możemy amortyzować te środki trwałe?
Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji (art. 32 ust. 1 i 3 ustawy o rachunkowości).
Wniesione aportem do spółki z o.o. środki trwałe, które u poprzedniego właściciela były całkowicie umorzone, podlegają amortyzacji w spółce z o.o. na zasadach ogólnych określonych w art. 32 ustawy o rachunkowości. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się bowiem od wszystkich ujętych w księgach rachunkowych środków trwałych, z wyjątkiem gruntów niesłużących wydobyciu kopalin metodą odkrywkową (art. 31 ust. 2 ustawy).
Czytelnicy powinni zatem dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wniesionych do spółki z o.o. maszyn. Wartością początkową dla celów bilansowych będzie cena ustalona w umowie spółki, nie wyższa od ich wartości rynkowej. W sytuacji gdy maszyny były używane, cena nabycia uwzględnia już stan i stopień ich zużycia.
W księgach rachunkowych odpisy amortyzacyjne ujmuje się zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Warto zaznaczyć, że poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być przez jednostkę okresowo weryfikowana, powodując odpowiednią korektę dokonywanych w następnych latach obrotowych odpisów amortyzacyjnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsięgowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|