Koszty transportu zakupionych materiałów
W kwietniu 2018 r. otrzymaliśmy fakturę za zakupione materiały, na której wyszczególniono w odrębnej pozycji koszty ich transportu. Z polityki rachunkowości jednostki wynika, że materiały są ewidencjonowane i przyjmowane do magazynu w cenach zakupu. W jaki sposób powinniśmy ujmować w księgach rachunkowych koszty transportu tych materiałów do siedziby jednostki?
Jeżeli ewidencja magazynowa materiałów jest prowadzona w cenach zakupu, to koszty ich transportu do siedziby jednostki należy odnosić bezpośrednio w ciężar kosztów działalności operacyjnej.
Jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe, mogą ewidencjonować nabywane materiały w sposób wskazany w art. 28 ust. 11 pkt 1 i art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Na mocy tych przepisów materiały mogą być wyceniane według cen nabycia albo według cen zakupu, jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Trzeba pamiętać, że materiały można również na dzień ich nabycia księgować w stałych cenach ewidencyjnych, z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a rzeczywistymi cenami ich nabycia albo zakupu (por. art. 34 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Zgodnie z definicją ceny zakupu określoną w art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, rozumie się przez nią kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększoną o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Z kolei z definicji ceny nabycia wynika, że jest to cena zakupu składnika aktywów, powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu. Cenę tę obniża się o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Decyzja w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji magazynowej materiałów leży w gestii kierownika jednostki. Należy ją zapisać w przyjętych przez jednostkę zasadach (polityce) rachunkowości. Jeśli dany podmiot przyjmie, że materiały są ujmowane w cenach zakupu, tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu, to wartość zakupionych materiałów ujmuje na koncie 31 "Materiały". Z kolei koszty ich zakupu, np. koszty transportu do siedziby nabywcy, księguje się bezpośrednio na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce) lub/i odpowiednim koncie w zespole 5. Gdyby natomiast materiały ewidencjonowano w cenach nabycia, to łączną wartość zakupionych materiałów i kosztów zakupu należałoby odnieść na konto 31 "Materiały".
Ujęcie kosztów transportu materiałów uzależnione jest od przyjętego przez jednostkę sposobu ewidencjonowania materiałów.
Należy zaznaczyć, że ewidencja w cenach zakupu jest możliwa w tych jednostkach, w których koszty zakupu materiałów nie są znaczące i jednocześnie zapas materiałów na dzień bilansowy jest niewielki lub z okresu na okres utrzymuje się na podobnym poziomie. Natomiast gdy koszty zakupu są istotne, a zapas materiałów znaczący, to wycena tych aktywów powinna odbywać się w cenach nabycia. Przyjęcie w tej sytuacji ceny zakupu i bezpośrednie obciążanie kosztów wydatkami na nabycie materiałów mogłoby bowiem spowodować zniekształcenie wyniku finansowego.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsięgowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|