Uchwała w sprawie przyjęcia uproszczeń przez jednostkę małą
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą spełnia kryteria dla jednostek małych. W jakiej formie powinna podjąć decyzję o zastosowaniu uproszczeń w sprawozdawczości?
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości decyzję o przyjęciu zasad sporządzania sprawozdań finansowych z zastosowaniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek małych podejmuje organ zatwierdzający sprawozdanie, czyli w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą będzie to właściciel. |
Ustawodawca nie wskazał jaką formę i treść powinna zawierać decyzja organu zatwierdzającego w sprawie sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego. Decyzja ta powinna odnosić się do przepisów ustawy o rachunkowości wymienionych na końcu art. 3 ust. 1c i jasno precyzować, z którego z nich jednostka będzie korzystała. W przedsiębiorstwie osoby fizycznej postanowienie o sporządzeniu uproszczonego sprawozdania finansowego właściwego dla jednostek małych może przybrać formę pisemnej decyzji właściciela.
Przykład decyzji w sprawie przyjęcia uproszczeń przez jednostkę małą przedstawiamy poniżej.
Podjęcie decyzji w powyższej formie, będzie wiążące dla jednostki na bieżący rok obrotowy oraz lata kolejne. Należy jednak pamiętać o tym, aby co roku analizować, czy nie zostały przekroczone progi wielkościowe przewidziane w ustawie o rachunkowości po przekroczeniu, których jednostka nie będzie mogła korzystać z uproszczeń dla jednostek małych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|