Wykazywanie w informacji uzupełniającej danych o udziałach (akcjach) własnych
Co należy wykazywać w pkt 3 informacji uzupełniających do bilansu jednostki mikro, dotyczącym udziałów (akcji) własnych? Czy spółka z o.o. będąca komplementariuszem w spółce komandytowej wykazuje w tej pozycji wkład pieniężny i niepieniężny wniesiony do spółki komandytowej?
Przepisy art. 48 ust. 3 ustawy o rachunkowości stanowią, iż jednostka mikro może nie sporządzać informacji dodatkowej, pod warunkiem że przedstawi informacje uzupełniające do bilansu określone w załączniku nr 4 do ww. ustawy. W pkt 3 informacji uzupełniających do bilansu wykaże ona informacje o udziałach (akcjach) własnych, w tym:
a) przyczynę nabycia udziałów (akcji) własnych dokonanego w roku obrotowym,
b) liczbę i wartość nominalną nabytych oraz zbytych w roku obrotowym udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej, ich wartość księgową, jak też część kapitału podstawowego, którą te udziały (akcje) reprezentują,
c) w przypadku nabycia lub zbycia odpłatnego, równowartość tych udziałów (akcji),
d) liczbę i wartość nominalną lub, w razie braku wartości nominalnej, wartość księgową wszystkich udziałów (akcji) nabytych i zatrzymanych, jak również część kapitału podstawowego, którą te udziały (akcje) reprezentują.
Informacje o udziałach (akcjach) własnych jako informacje uzupełniające do bilansu wypełniają spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne) oraz komandytowo-akcyjne, ujawniając w nim informacje na temat udziałów lub akcji własnych (we wskazanym w ustawie o rachunkowości zakresie).
Oznacza to, że spółka z o.o. będąca komplementariuszem w spółce komandytowej nie ujawnia w tej pozycji informacji na temat wkładów wniesionych do spółki komandytowej.
Przypomnijmy, iż przepisy Kodeksu spółek handlowych generalnie zabraniają nabywania przez spółkę akcyjną wyemitowanych przez nią akcji, tzw. akcji własnych (art. 362 K.s.h.). Zakaz ten nie dotyczy jednak m.in.:
a) nabycia akcji w celu zapobieżenia bezpośrednio zagrażającej spółce poważnej szkodzie,
b) nabycia akcji, które mają być zaoferowane do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce lub spółce z nią powiązanej przez okres co najmniej trzech lat,
c) nabycia akcji w celu ich umorzenia,
d) nabycia w pełni pokrytych akcji w drodze egzekucji celem zaspokojenia roszczeń spółki, których nie można zaspokoić w inny sposób z majątku akcjonariusza,
e) nabycia w pełni pokrytych akcji nieodpłatnie.
W niektórych przypadkach, określonych m.in. w pkt a i b, nabycie akcji własnych przez spółkę jest dozwolone tylko wtedy, gdy zostały spełnione łącznie następujące warunki:
- nabyte akcje zostały w pełni pokryte,
- łączna wartość nominalna nabytych akcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego spółki, uwzględniając w tym również wartość nominalną pozostałych akcji własnych, które nie zostały przez spółkę zbyte,
- łączna cena nabycia akcji własnych, powiększona o koszty ich nabycia, nie jest wyższa od kapitału rezerwowego, utworzonego w tym celu z kwoty, która zgodnie z art. 348 § 1 K.s.h. może być przeznaczona do podziału.
Również spółka z o.o. nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Stanowi tak art. 200 § 1 K.s.h. Jednym z wyjątków od tej zasady jest nabycie udziałów własnych w drodze egzekucji komorniczej na zaspokojenie swych roszczeń wobec wspólnika. Jest to jednak dopuszczalne tylko, gdy egzekwowanego roszczenia nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika (tj. gdy egzekucja skierowana do tego majątku okazała się bezskuteczna). Udziały nabyte tą drogą spółka może posiadać najdłużej przez rok, licząc od dnia nabycia. Jeśli nie uda się ich w tym czasie odsprzedać, to należy je umorzyć. Ponadto nabycie może nastąpić w ramach tzw. dobrowolnego umorzenia udziałów, tj. odbywającego się za zgodą wspólnika.
Nabyte udziały (akcje) własne zalicza się w księgach rachunkowych do krótkoterminowych aktywów finansowych i ujmuje na koncie 14 "Krótkoterminowe aktywa finansowe".
Posiadane przez spółkę z o.o. udziały w innej spółce (w tym w spółce komandytowej) nie są udziałami własnymi tej spółki. Z punktu widzenia zasad rachunkowości są one zazwyczaj traktowane jako długoterminowe aktywa finansowe i zaliczane w ewidencji bilansowej do inwestycji długoterminowych (na mocy art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości), ewidencjonowanych na koncie 03 "Długoterminowe aktywa finansowe". Z tytułu posiadania tych udziałów może ona bowiem czerpać korzyści ekonomiczne wynikające z przyrostu ich wartości, np. w postaci dywidendy lub wywierania wpływu na politykę finansową spółki. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|