Stosowanie KSR nr 11 "Środki trwałe"
W polityce rachunkowości naszej firmy jest zapis dotyczący stosowania Krajowych Standardów Rachunkowości. Czy musimy wprowadzać do tej dokumentacji wskazówki zawarte w nowym KSR 11?
W Dzienniku Urzędowym Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 maja 2017 r., pod poz. 105, opublikowano uchwałę nr 4/2017 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11). Tekst standardu stanowi załącznik do tej uchwały. KSR nr 11 "Środki trwałe" wszedł w życie z dniem ogłoszenia, tj. 29 maja 2017 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2017 r. Został on wydany w celu wyjaśnienia wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów o rachunkowości dotyczących środków trwałych, a zwłaszcza w celu zapewnienia jednolitych rozwiązań stosowanych przez jednostki w zakresie wyceny, ewidencji i wykazywania w sprawozdaniu finansowym tych aktywów. W standardzie tym zostały omówione m.in. zasady:
- uznawania, wyceny i ujmowania w księgach rachunkowych środków trwałych oraz środków trwałych w budowie,
- dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych,
- prezentacji i ujawniania informacji o tych składnikach w sprawozdaniu finansowym jednostki.
Standard nie omawia m.in. zagadnień związanych z zamianą jednego środka trwałego na inny środek trwały oraz wniesienia środka trwałego w formie aportu. Problematyka ta jest przedmiotem odrębnego stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości (pkt 2.4. KSR nr 11)
Jednostki, które w swoich zasadach (polityce) rachunkowości mają zapis o stosowaniu KSR, nie muszą wprowadzać rozwiązań zawartych w KSR nr 11 do tej dokumentacji. Odpowiednich zmian w polityce rachunkowości w związku z wydaniem tego standardu powinny dokonać jedynie jednostki, które nie zdecydowały się na stosowanie KSR, ale chciałyby wykorzystać zapisy tej regulacji. Opracowanie to dostarcza bowiem wiele praktycznych wskazówek związanych z gospodarką rzeczowymi aktywami trwałymi.
Dokonując zmian polityki rachunkowości, należy uwzględnić art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten przewiduje możliwość zmian dotychczas stosowanych rozwiązań na inne przewidziane ustawą, w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostki, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji. Oznacza to, że nowe zasady stosuje się zawsze od pierwszego dnia roku obrotowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|