Długoterminowa pożyczka walutowa w bilansie
Udzieliliśmy w 2017 r. innemu podmiotowi (nie jest to jednostka powiązana ani jednostka, w której posiadamy zaangażowanie w kapitale) długoterminowej pożyczki w USD na okres 5 lat. Jest ona spłacana w ratach miesięcznych. Ostateczne jej uregulowanie nastąpi w 2022 r. W jaki sposób pożyczkę tę należy wycenić oraz ująć w bilansie sporządzanym na koniec 2017 r. według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości?
Na dzień bilansowy udzielone pożyczki są wyceniane generalnie w kwocie wymaganej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności. Stanowi o tym art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości. Przez kwotę wymaganej zapłaty rozumie się kwotę główną pożyczki powiększoną o należne odsetki. Chodzi tu zarówno o odsetki naliczone, czyli stanowiące należność, jak i odsetki, które nie wymagają jeszcze zgodnie z umową zapłaty, lecz dotyczą danego roku obrotowego (tu: odsetki za 2017 r. płatne przez pożyczkobiorcę w 2018 r.).
Gdy pożyczka jest wyrażona w walucie obcej (tu: w USD), to na dzień bilansowy podlega ona dodatkowo wycenie według obowiązującego na ten dzień średniego kursu ogłoszonego dla danej waluty przez NBP (art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że udzieloną pożyczkę przedstawia się w bilansie łącznie z naliczonymi na dzień bilansowy odsetkami i po skorygowaniu o naliczone na dzień bilansowy różnice kursowe. W zależności od terminu jej spłaty wykazuje się ją jako inwestycję długo- lub krótkoterminową. Do inwestycji długoterminowych zalicza się tę część pożyczki, która zgodnie z umową podlega przez pożyczkobiorcę spłacie w latach dalszych niż rok następujący po dniu bilansowym. Z kolei jako inwestycję krótkoterminową prezentuje się tę część pożyczki, która przypada do spłaty w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Czytelnicy wartość udzielonej pożyczki powinni przedstawić w bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2017 r. według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości po stronie aktywów w podziale na:
a) część długoterminową przypadającą do spłaty w latach 2019-2022 - w pozycji A.IV.3 lit. c) "Długoterminowe aktywa finansowe w pozostałych jednostkach - udzielone pożyczki",
b) część krótkoterminową wymagającą spłaty do dnia 31 grudnia 2018 r. - w pozycji B.III.1 lit. b) "Krótkoterminowe aktywa finansowe w pozostałych jednostkach - udzielone pożyczki".
Warto zaznaczyć, że podmioty inne niż jednostki mikro udzielone pożyczki zaliczone do aktywów finansowych mogą wyceniać według skorygowanej ceny nabycia (por. art. 28 ust. 1 pkt 7a i art. 28a ustawy o rachunkowości).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|