Wymogi formalne sprawozdania finansowego
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe ma obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowego na dzień zamknięcia tych ksiąg, tj. na dzień bilansowy. Sporządzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązki te wynikają z art. 45 ust. 1 i art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości. W podmiotach, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2017 r. jest czas do końca marca 2018 r.
Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych został określony w załącznikach do ustawy o rachunkowości. Są to:
- załącznik nr 1 - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
- załącznik nr 4 - dla jednostek mikro,
- załącznik nr 5 - dla jednostek małych,
- załącznik nr 6 - dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 ze zm.), z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy.
Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2017 r. jednostka powinna ustalić, do jakiej kategorii podmiotów w rozumieniu ustawy o rachunkowości chce i może należeć.
Sprawozdanie finansowe każdej jednostki składa się z:
1) bilansu,
2) rachunku zysków i strat,
3) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Sprawozdania finansowe jednostek podlegających obowiązkowemu (w trybie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości) badaniu przez firmę audytorską obejmują ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Istotne jest, że zarówno jednostki mikro, jak i jednostki małe mogą nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych (nawet jeśli ich sprawozdanie finansowe podlega badaniu, np. spółka akcyjna). Możliwość taką przewiduje art. 48a ust. 3 i 4 oraz art. 48b ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości,
Do rocznego sprawozdania finansowego jednostki określone w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości, dołączają sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzania wynika z ustawy lub odrębnych przepisów. Ponadto sprawozdanie z działalności - na mocy art. 55 ust. 2a tej ustawy - sporządzają także grupy kapitałowe.
Ustawa o rachunkowości przewiduje dla niektórych jednostek zwolnienie z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności. Sprawozdania tego mogą nie sporządzać jednostki spełniające definicję jednostek mikro, jeśli w informacji dodatkowej lub w informacji uzupełniającej do bilansu przedstawią informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych. Możliwość niesporządzania sprawozdania z działalności mają również jednostki małe, pod warunkiem że w informacji dodatkowej przedstawią informacje dotyczące nabycia udziałów własnych. W przypadku gdy jednostka spełniająca definicję jednostki małej lub jednostki mikro sporządzi sprawozdanie z działalności, może nie wykazywać w nim kluczowych niefinansowych wskaźników efektywności związanych z działalnością jednostki oraz informacji dotyczących zagadnień pracowniczych i środowiska naturalnego. Stanowi o tym art. 49 ust. 4-6 ustawy o rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|