Ewidencja opłaty za korzystanie ze środowiska za 2017 r.
Po raz pierwszy jesteśmy zobowiązani do uregulowania opłaty środowiskowej z tytułu wprowadzania pyłów do powietrza. Opłatę tę za 2017 r. uregulujemy w dniu 30 marca 2018 r. Czy postąpimy prawidłowo, jeśli kwotą opłaty obciążymy koszty 2017 r. na koncie rodzajowym "Podatki i opłaty"? W jakiej pozycji bilansu należy przedstawić niezapłacone zobowiązanie z tytułu opłaty za korzystanie ze środowiska, jeśli sporządzamy go według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości?
Opłatę za korzystanie ze środowiska dotyczącą 2017 r. należy ująć w księgach rachunkowych 2017 r. w zespole 4 jako podatki i opłaty.
Obowiązek wnoszenia przez przedsiębiorców opłat za korzystanie ze środowiska został uregulowany w ustawie Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 519 ze zm.). Na mocy art. 273 ustawy opłata ta jest ponoszona za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, przydzielone uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód oraz składowanie odpadów. Wnosi się ją za dany rok kalendarzowy do dnia 31 marca następnego roku (art. 285 ust. 2 tej ustawy). Opłatę za korzystanie ze środowiska dotyczącą 2017 r. należy zatem zapłacić do dnia 31 marca 2018 r. Również do tego dnia przedsiębiorcy są zobligowani przedłożyć marszałkowi województwa wykaz za 2017 r. zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska wykorzystane do ustalenia wielkości opłat, a także wysokość należnych opłat (por. art. 286 ust. 1 tej ustawy). Wysokość należnej opłaty podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie.
Dla celów bilansowych opłata za korzystanie ze środowiska jest wprowadzana do ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadą memoriału określoną w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Na mocy tego przepisu w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Wartością opłaty obciąża się więc koszty w tym okresie, którego ona dotyczy, bez względu na termin jej uregulowania.
Oznacza to, że Czytelnicy postąpią prawidłowo, wprowadzając do ksiąg rachunkowych 2017 r. opłatę środowiskową dotyczącą 2017 r. (pomimo że jej zapłata nastąpi w 2018 r.).
Operacja naliczenia opłaty za korzystanie ze środowiska jest księgowana w oparciu o dokument PK - Polecenie księgowania, który przygotowywany jest na podstawie przedkładanego marszałkowi województwa wykazu. Opłata dotycząca 2017 r. będzie mogła zostać zaksięgowana w księgach 2017 r. zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne".
Z kolei jej zapłata, która nastąpi w 2018 r., będzie mogła zostać zaewidencjonowana na podstawie wyciągu bankowego zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Figurujące na koniec 2017 r. na koncie 22 "Rozrachunki publicznoprawne" saldo Ma oznacza zobowiązanie z tytułu opłaty za korzystanie ze środowiska. Czytelnicy powinni ujawnić je w bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2017 r. w pasywach w pozycji B.III.3 lit. g) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publicznoprawnych".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania w grudniu 2017 r. Księgowania w marcu 2018 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|