Ujęcie w księgach kosztów badania sprawozdania finansowego za 2017 r.
Sprawozdanie finansowe za 2017 r. podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. W październiku 2017 r., po podpisaniu umowy z firmą audytorską, zapłaciliśmy 40% zaliczkę na poczet badania. Badanie zostanie wykonane na przełomie maja i czerwca 2018 r. Czy postąpiliśmy prawidłowo, jeśli nie utworzyliśmy rezerwy na koszty tego badania w księgach rachunkowych 2017 r.?
Na koszty badania sprawozdania finansowego nie tworzy się rezerwy w formie biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Wydatki z tego tytułu powinny obciążyć koszty w okresie, w którym została wykonana usługa badania.
Koszty wykonania czynności rewizji finansowej ponosi jednostka, której sprawozdanie podlega badaniu. Ujmuje się je w ciężar kosztów działalności operacyjnej i odnosi na konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce) lub/i konto 55 "Koszty zarządu".
Istotne jest, że koszty badania sprawozdania finansowego ewidencjonuje się na bieżąco bez konieczności tworzenia biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Na mocy art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności m.in. ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez jej kontrahentów, gdy kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny. Byłoby uzasadnione utworzenie w księgach 2017 r. rezerwy na koszty badania sprawozdania za 2017 r., gdyby znaczna jego część została przeprowadzona w 2017 r. Jednak badanie rocznego sprawozdania finansowego nie może zostać wykonane przed sporządzeniem tego sprawozdania. Z uwagi na to, że sprawozdanie finansowe opracowuje się w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego - czyli w podmiotach, w których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, sprawozdanie finansowe za 2017 r. należy przygotować do końca marca 2018 r. - usługa badania jest realizowana głównie w roku następnym, czyli w tym przypadku w 2018 r. (wyjątek stanowi jedynie udział biegłego rewidenta w czynnościach inwentaryzacyjnych, który mógł mieć miejsce w 2017 r.). Z tego względu kosztami badania sprawozdania finansowego za 2017 r. należy obciążyć koszty w 2018 r.
Gdy jednostka w 2017 r. zapłaciła firmie audytorskiej zaliczkę na badanie sprawozdania finansowego, wówczas po zaksięgowaniu faktury zaliczkowej na koncie 30 "Rozliczenie zakupu" figurowało na koniec 2017 r. saldo Wn oznaczające wartość netto zapłaconej kwoty. Saldo to podlega rozliczeniu w księgach 2018 r. po zakończeniu badania sprawozdania i otrzymaniu faktury końcowej.
Przykład Założenia
a) wartość brutto 6.396 zł - Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami", b) VAT naliczony podlegający odliczeniu 1.196 zł - Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|