Jak księgować odpady użytkowe powstałe w fazie wytwarzania produktów?
Jesteśmy firmą produkcyjną. Przy okazji wytwarzania wyrobów gotowych powstają odpady, które posiadają wartość użytkową. Są one przyjmowane do magazynu i następnie zużywane na wewnętrzne potrzeby firmy. Na jakim koncie i w jaki sposób powinniśmy ewidencjonować te odpady? Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5.
W wyniku procesu produkcyjnego wyrobu gotowego mogą powstać produkty uboczne (odpady użytkowe). Wartość użytkowa tych odpadów jest niekiedy na tyle istotna, że nadają się one do zużycia na potrzeby wewnętrzne jednostki lub mogą stanowić przedmiot sprzedaży.
Powstające odpady użytkowe z produkcji ujmuje się w ewidencji księgowej jedną z metod przewidzianych w art. 17 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 ustawy o rachunkowości i wycenia się w cenie możliwej do uzyskania na danym rynku lub w inny sposób ustalonej cenie ewidencyjnej. Księguje się je generalnie na zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie stanu zapasów materiałów. Księgowanie tej operacji następuje w zależności od przyjętego sposobu ewidencji kosztów.
Przy ewidencji i rozliczeniu kosztów na kontach rodzajowych zespołu 4 i równocześnie w układzie funkcjonalnym na kontach zespołu 5 operację przyjęcia na stan magazynowy odpadów użytkowych można ująć w księgach rachunkowych następującym zapisem:
- Wn konto 31 "Materiały",
- Ma konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej".
Jeżeli jednostka sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym, to księgowanie tej operacji następuje z zastosowaniem kont obrotów wewnętrznych, tj. 79-0 "Obroty wewnętrzne" i 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych". Zapis księgowy z tym związany może przebiegać następująco:
- Wn konto 31 "Materiały",
- Ma konto 79-0 "Obroty wewnętrzne"
oraz równolegle
- Wn konto 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych",
- Ma konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej".
Konta 79-0 "Obroty wewnętrzne" i 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych" służą do rejestracji kosztów wychodzących poza tzw. zamknięty krąg i mają przede wszystkim za zadanie ułatwienie sporządzenia rachunku zysków i strat w wersji porównawczej. Dostarczają one informacji o kosztach działalności, które nie wpływają na wynik finansowy jednostki, a korygują wielkości poniesionych kosztów według rodzajów, do ich części stanowiącej koszty osiągnięcia przychodów.
Przekazanie odpadów użytkowych do zużycia wewnątrz jednostki wskazane jest każdorazowo udokumentować dowodem wewnętrznym sporządzonym przez jednostkę. Może to być np. dowód "RW - Rozchód wewnętrzny" lub inny dokument ustalony przez jednostkę.
Druk dowodu RW dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość
Jeżeli jednostka rozlicza koszty działalności operacyjnej na kontach zespołu 4 i 5, przekazanie odpadów użytkowych na wewnętrzne potrzeby jednostki można ująć zapisem:
1) wydanie odpadów użytkowych z magazynu (na podstawie dowodu RW)
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów i energii),
- Ma konto 31 "Materiały",
2) przeniesienie wartości zużytych materiałów na konto zespołu 5
- Wn odpowiednie konto zespołu 5, np. konto 53 "Koszty działalności pomocniczej", konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|