Ewidencja kosztów przygotowania nowej produkcji
Spółka z o.o. od sierpnia 2017 r. będzie produkowała wyroby gotowe. W lipcu br. poniosła wydatki związane z przygotowaniem nowej produkcji, które będą rozliczane za pośrednictwem czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Ponieważ nie będzie to produkcja ograniczona czasowo ani ilościowo, spółka zamierza dokonywać jej rozliczenia w okresie 5 lat, tj. okresie odpowiadającym długości umowy leasingu operacyjnego dotyczącego maszyn produkcyjnych. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
Sposób rozliczenia kosztów przygotowania nowej produkcji powinien wynikać z zasad (polityki) rachunkowości jednostki. W ramach tych zasad dopuszczalne jest m.in. rozliczanie takich kosztów w okresie trwania umowy leasingu maszyn produkcyjnych.
Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają sposobu rozliczania kosztów przygotowania produkcji. Zasadniczo można uznać, że koszt taki mógłby zostać odniesiony bezpośrednio w koszty okresu w miesiącu uruchomienia produkcji. Jeżeli jednak wartość kosztu stanowi kwotę na tyle znaczącą (z punktu widzenia jednostki), że jej jednorazowe odniesienie w koszty spowodowałoby istotnie ujemny wpływ na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki, to koniecznym stanie się jej rozliczenie za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych kosztów. Obowiązek rozliczania kosztów w czasie wynika także z zasady współmierności wyrażonej w art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
Koszty uruchomienia nowej produkcji figurujące na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" (w analityce: Koszty przygotowania nowej produkcji) mogą być w miesiącu uruchomienia produkcji:
a) jednorazowo zaliczone do kosztów działalności produkcyjnej (konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej") - jeżeli nie wpływa to ujemnie na obraz sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki albo
b) rozliczane w czasie - jeżeli ich kwota jest istotna.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności (art. 39 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
W praktyce koszty przygotowania produkcji rozlicza się w sposób:
1) czasowy - polegający na zwiększaniu kosztów poszczególnych okresów równymi kwotami ustalonymi w wyniku podzielenia całości kosztów przygotowania produkcji poprzez planowaną (prognozowaną) liczbę okresów sprawozdawczych (miesięcy), w których produkcja będzie realizowana,
2) ilościowy - polegający na rozliczaniu kosztów przygotowania produkcji proporcjonalnie do planowanej (prognozowanej) wielkości produkcji nowych wyrobów.
W przypadku opisanym w pytaniu, choć jednostka nie potrafi określić perspektywy czasowej, w jakiej będzie realizowała uruchamianą produkcję, przyjęcie 5-letniego okresu rozliczania kosztów uruchomienia produkcji, odpowiadającego okresowi zawarcia umowy leasingowej dotyczącej maszyn produkcyjnych, należy uznać za dopuszczalny.
W takim przypadku rozliczenie kosztów z konta rozliczeń międzyokresowych kosztów będzie następowało według sposobu czasowego, czyli poprzez podzielenie sumy kosztów poniesionych na uruchomienie produkcji przez okres 60 miesięcy (5 lat).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|