Środki trwałe w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 48 (1298) z dnia 16.06.2016
Ulepszenie środka trwałego
Jednostka remontuje budynek (siedzibę firmy) stanowiący jej środek trwały. Prace remontowe obejmują m.in. wymianę okien, malowanie budynku. Ponadto wejście do tego budynku zostanie wyłożone kostką brukową - obecnie jest jedynie wąska ścieżka z kostki brukowej. Wejście to będzie poszerzone i przebudowane. Czy nakłady poniesione w związku z wykonaniem wejścia do budynku należy zaliczyć do ulepszenia budynku, czy potraktować jako remont i ująć w księgach w momencie ich poniesienia?
Według art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości wartość początkową stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.
Ustawa o rachunkowości nie zawiera natomiast definicji remontu. Dlatego w celu przedstawienia istoty remontu należy skorzystać z wyjaśnień zamieszczonych w art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2016 r. poz. 290). Z tego przepisu wynika, że przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Dopuszcza się natomiast stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Zatem wymienione w pytaniu prace dotyczące wymiany okien i malowania budynku kwalifikują się do uznania ich za remont. Stąd poniesione wydatki na te cele zalicza się do kosztów działalności operacyjnej tego roku obrotowego, w którym zostały poniesione i ujmuje się zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" lub odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu jednostka zamierza także wyłożyć kostką brukową teren przed budynkiem, w którym mieści się siedziba firmy. Zakres planowanych prac jest znacznie szerszy niż tylko odtworzenie dotychczas istniejącej nawierzchni (zamiast wąskiej ścieżki zostanie wykonane szerokie wejście do budynku). Nie jest to więc remont, lecz ulepszenie istniejącego środka trwałego. Koszty tego ulepszenia powinny zostać odniesione na zwiększenie wartości początkowej budynku. Na podstawie dowodów źródłowych dokumentujących poniesienie wydatków ujmuje się je na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Pod datą przyjęcia ulepszenia do używania ogół kosztów ujętych na koncie 08 odnosi się - na podstawie dowodu OT - na zwiększenie wartości początkowej ulepszonego środka trwałego.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|