Środki trwałe w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 48 (1298) z dnia 16.06.2016
Jak ująć w księgach aport maszyny?
Jeden ze wspólników wniósł aportem do spółki z o.o. maszynę produkcyjną (środek trwały). Dotychczas stanowiła ona środek trwały używany w prowadzonej przez niego indywidualnie działalności gospodarczej. Zgodnie z aktem notarialnym ustalona wartość rynkowa odpowiada wartości nominalnej objętych przez wspólnika udziałów. W jaki sposób należy ująć aport tej maszyny w księgach rachunkowych otrzymującej spółki z o.o.? Czy dokonane odpisy amortyzacyjne uwzględnia się przy ustalaniu wartości początkowej tego środka trwałego?
Przy ustalaniu wartości początkowej środka trwałego wniesionego przez wspólnika aportem do spółki z o.o. nie uwzględnia się dokonanych dotychczas odpisów amortyzacyjnych. Dla celów bilansowych wartość początkową środka trwałego wniesionego aportem określa umowa spółki. Natomiast dla celów podatku dochodowego wartość początkową środka trwałego w razie nabycia go w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki stanowi wartość ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu. Przy czym nie może ona być wyższa od jego wartości rynkowej. Wynika to z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).
W księgach rachunkowych wartość brutto faktury dokumentującej przekazanie maszyny produkcyjnej, o której mowa w pytaniu, w ramach aportu ujmuje się na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika). W zależności od ustaleń między stronami VAT naliczony na tej fakturze może zostać zwrócony wspólnikowi wnoszącemu aport. Wówczas w księgach rachunkowych jego zwrot można ująć zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne wspólnika),
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Jeśli wartość środka trwałego wniesionego aportem do spółki z o.o. przewyższałaby wartość nominalną objętych za niego udziałów, to powstałą różnicę, tzw. agio, należałoby zaliczyć do kapitału zapasowego.
Otrzymany środek trwały należy wprowadzić do ewidencji bilansowej najpóźniej w miesiącu oddania go do używania. W dacie wpisu do KRS spółka z o.o. powinna dokonać podwyższenia kapitału zakładowego.
Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych wniesionych aportem ustalane są na zasadach ogólnych, określonych w art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Z pytania wynika, że wspólnik objął udziały o wartości odpowiadającej wartości początkowej wniesionej aportem maszyny. W takim przypadku zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych spółka z o.o. do kosztów może zaliczyć pełną wartość odpisów amortyzacyjnych. Jeśli ustalona wartość początkowa byłaby wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów, to wówczas do kosztów uzyskania przychodów nie zostałyby zaliczone odpisy amortyzacyjne w części nieprzeznaczonej na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki (art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o pdop).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|