Nieruchomości w ewidencji księgowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 62 (1937) z dnia 4.08.2022
Podatek od przychodów z budynków
Spółka z o.o. jest obowiązana do zapłaty podatku od przychodów z budynków. Jak należy ujmować go w księgach rachunkowych?
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązani do opłacania podatku od przychodów ze środka trwałego będącego budynkiem naliczony co miesiąc podatek ewidencjonują:
- Wn konto 87-2 "Podatek dochodowy od osób prawnych - podatek od przychodów z budynków",
- Ma konto 22-4 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu podatku od przychodów z budynków".
Zapłatę tego podatku księguje się:
- Wn konto 22-4,
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Kwotę zapłaconego za dany miesiąc podatku od przychodów z budynków podatnicy mogą odliczyć od miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Zatem po zaksięgowaniu ustalonej kwoty tej zaliczki wprowadza się kwotę zapłaconego podatku od przychodów z budynków zapisem:
- Wn konto 22-0 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu pdop",
- Ma konto 87-1 "Podatek dochodowy od osób prawnych - zaliczki".
Podatnicy mogą nie wpłacać podatku od przychodów z budynków, jeżeli jest on niższy od kwoty zaliczki na podatek za dany miesiąc. Jednak podatek od przychodów z budynków należy ujmować w księgach rachunkowych także wtedy, gdy zaliczka na podatek dochodowy jest wyższa od tego podatku i podatnik nie płaci go. Księguje się wtedy podatek od przychodów z budynków (Wn konto 87-2, Ma konto 22-4), zaliczkę na podatek dochodowy (Wn konto 87-1, Ma konto 22-0), potrącenie podatku od przychodów z budynków z zaliczki na pdop (Wn konto 22-4, Ma konto 87-2) i zapłatę zaliczki (Wn konto 22-0, Ma konto 13-0).
Kwotę zapłaconego i nieodliczonego w roku podatkowym podatku od przychodów z budynków odlicza się od podatku obliczonego za rok podatkowy. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym. Kwota podatku od przychodów z budynków nieodliczona od podatku w zeznaniu podatkowym podlega zwrotowi na wniosek podatnika na zasadach określonych w ustawie o pdop - na rachunek bankowy podatnika lub jako zaliczenie na poczet zaliczek na podatek dochodowy należnych w następnym roku.
Jeśli prawdopodobieństwo uzyskania zwrotu podatku od przychodów z budynków nieodliczonego w zeznaniu podatkowym jest wysokie, to wskazane jest ujęcie jego kwoty w roku, którego podatek ten dotyczy, zapisem:
- Wn konto 65-2 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe - aktywa z tytułu nieodliczonego podatku od przychodów z budynków",
- Ma konto 87-2.
Zwrot podatku od przychodów z budynków ujmuje się w księgach roku następnego:
a) w przypadku wpływu na rachunek bieżący
- Wn konto 13-0,
- Ma konto 65-2,
b) w przypadku zaliczenia na poczet zaliczek na podatek dochodowy w tym roku
- Wn konto 22-0,
- Ma konto 65-2.
Jeżeli jednostka nie aktywuje podatku od przychodów z budynków nieodliczonego w zeznaniu rocznym i wystąpi z wnioskiem o jego zwrot, to uzyskanie tego zwrotu w księgach roku następnego powinna ująć z uwzględnieniem art. 54 ustawy o rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|