Uzyskane dofinansowanie do aktywów trwałych
Jednostka nabyła maszynę produkcyjną, którą zakwalifikowano jako środek trwały. Jej zakup został częściowo sfinansowany dotacją. Jak ująć w księgach nabycie tego środka trwałego oraz jak rozliczyć otrzymaną na jego zakup dotację?
Otrzymane dotacje na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, środków trwałych w budowie lub nabycia wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych, zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Tak stanowi art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Warto zaznaczyć, że przepis ten ma zastosowanie także w odniesieniu do kwot otrzymanych na sfinansowanie ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Dotacja do aktywów trwałych jest ujmowana w księgach generalnie w dacie jej otrzymania, na podstawie wyciągu bankowego, następującym zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów".
Po przyjęciu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania następuje rozpoczęcie amortyzacji (nie dotyczy to gruntów niesłużących wydobyciu kopalin metodą odkrywkową, które nie podlegają amortyzacji). W tym samym czasie trzeba rozpocząć odpisywanie do pozostałych przychodów operacyjnych kwoty dotacji figurującej na koncie 84. Dokonuje się tego równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych sfinansowanych z dotacji. W przypadku środków trwałych zapis księgowy może być następujący:
a) odpisy amortyzacyjne środków trwałych
- Wn konto 40-0 "Amortyzacja" lub konto zespołu 5,
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
b) równoległe odniesienie kwoty dotacji do pozostałych przychodów operacyjnych
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Należy pamiętać, że w razie otrzymania dotacji na przełomie roku trzeba ujmować je w księgach stosując zasady ostrożności, memoriału i współmierności.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|