Otrzymanie dopłaty do cen sprzedaży
Spółka z o.o. - czynny podatnik VAT - otrzymała dopłatę do cen sprzedaży oferowanych przez nią usług. Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych operacje dotyczące tej dotacji? Czy jej kwota powinna zwiększać pozostałe przychody operacyjne?
Dotacje (dopłaty), które wpływają na cenę sprzedawanych produktów (świadczonych usług) lub towarów mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością operacyjną, w związku z czym nie odnosi się ich do pozostałych przychodów operacyjnych, lecz należy ujmować jako przychód z działalności podstawowej (operacyjnej). Taki sposób ewidencji wynika z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości, na podstawie którego do pozostałych przychodów operacyjnych nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych na dopłaty do cen sprzedaży.
W księgach wpływ środków pieniężnych z tytułu dopłaty do cen sprzedaży produktów (świadczonych usług) lub towarów można ewidencjonować w oparciu o wyciąg bankowy zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 70-0 "Sprzedaż produktów", 70-0 "Sprzedaż usług" lub 73-0 "Sprzedaż towarów".
Istotne jest, że otrzymana dotacja jest kwotą brutto, tzn. zawiera w sobie podatek VAT. W świetle bowiem art. 29a ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Kwotę VAT należy obliczyć metodą "w stu". Można ją ewidencjonować w księgach, np. w oparciu o dowód "PK - Polecenie księgowania", zapisem:
- Wn konto 70-0 "Sprzedaż produktów", 70-0 "Sprzedaż usług" lub 73-0 "Sprzedaż towarów",
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego".
Operacje związane z otrzymaniem dotacji do cen sprzedawanych produktów (świadczonych usług) lub towarów można również księgować w korespondencji z kontem 24 "Pozostałe rozrachunki".
Gdy dotację ujęto na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki", to w takim przypadku kwotę należnego podatku VAT ujmuje się w księgach następującym zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego".
Następnie kwotę netto dotacji przeksięgowuje się z konta 24 na konto 70-0 zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 70-0 "Sprzedaż produktów" 70-0 "Sprzedaż usług" lub 73-0 "Sprzedaż towarów".
Druk PK dostępny jest w Programie DRUKI Gofin.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|