Sporządzanie noty podatkowej w jednostkach mikro i małych
Prowadzę księgowość jednostki mikro i jednostki małej. Jednostki te są podatnikami CIT. Z jakich przepisów ustawy o rachunkowości wynika, że jednostka mikro przygotowująca sprawozdanie według załącznika nr 4 i jednostka mała sporządzająca sprawozdanie według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości, nie mają obowiązku dokonywania rozliczenia różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym a wynikiem finansowym?
W sprawozdaniu finansowym sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, w dodatkowych informacjach i objaśnieniach w ustępie 2 pkt 6, wykazuje się różnicę pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym a wynikiem finansowym (zyskiem, stratą) brutto (tzw. notę podatkową). Obowiązek przedstawienia różnic pomiędzy podstawą opodatkowania a wynikiem finansowym brutto ciąży wyłącznie na jednostkach będących podatnikami CIT.
Z treści art. 48 ust. 3 ustawy o rachunkowości wynika, iż jednostki mikro mogą nie sporządzać informacji dodatkowej, określonej w załączniku nr 1, pod warunkiem, że przedstawią informacje uzupełniające do bilansu według wzoru wynikającego z załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości. Również jednostki małe mogą sporządzać informację dodatkową w ograniczonym zakresie określonym w załączniku nr 5 (por. art. 48 ust. 4 ustawy o rachunkowości).
Ustawodawca, wskazując zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym dla jednostek mikro (w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości) oraz dla jednostek małych (w załączniku nr 5 do ustawy), nie wyszczególnił pozycji wskazującej na obowiązek wykazania różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym a wynikiem finansowym (zyskiem, stratą) brutto. Jednostki mikro i małe, które sporządzają uproszczone sprawozdanie finansowe w oparciu odpowiednio o załącznik nr 4 i 5 do ustawy o rachunkowości, nie są więc zobowiązane do sporządzania noty podatkowej.
Co istotne, jednostki mikro i małe sporządzające sprawozdanie według załącznika nr 4 i 5 nie mają obowiązku wypełniania noty podatkowej, mimo że struktury logiczne udostępnione w BIP na stronie internetowej Ministerstwa Finansów przewidują dla tych jednostek taką możliwość. Wątpliwości dotyczące tej kwestii wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedziach na pytania nr 57 i 58 zamieszczonych na stronie: www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/pytania-i-odpowiedzi. Stwierdzono w nich jednoznacznie, że wypełnienie rozliczenia różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym a wynikiem finansowym (zyskiem, stratą) brutto przez jednostki sporządzające sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 4, jak i załącznikiem nr 5 do ustawy o rachunkowości, nie jest obowiązkowe. W tej sprawie uzyskaliśmy też odpowiedź na zapytanie naszego Wydawnictwa (patrz ramka).
Obowiązek prezentowania różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania a wynikiem finansowym brutto dotyczy tych jednostek mikro i małych, które są podatnikami CIT oraz sporządzają informację dodatkową według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.
"(...) Ustrukturyzowaną formę w strukturze logicznej oraz formacie, bez dodatkowych informacji i objaśnień, mają wszystkie elementy sprawozdania finansowego. Wyjątkiem w dodatkowych informacjach i objaśnieniach jest ustrukturyzowana pozycja rozliczenia różnicy pomiędzy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym, a wynikiem finansowym (zyskiem, stratą) brutto.
Pozycja ta występuję tylko w dodatkowych informacjach i objaśnieniach w załączniku nr 1 do uor (ustawy o rachunkowości - przyp. red.) (ust. 2 pkt 6) i wypełniają ją obligatoryjnie wyłącznie jednostki zobowiązane. Natomiast w zakresie informacyjnym wyjaśnień do bilansu (załącznik 4 do uor) oraz w dodatkowych informacjach i objaśnieniach (załącznik nr 5 i 6 do uor) pozycja ta nie występuje. W schemach ww. załączników do uor (4,5 i 6) zamieszczonych na stronie BIP MF pozycja ta została umieszczona jedynie do wypełnienia fakultatywnego. W ramach tego fakultetu wypełnić ją mogą jedynie jednostki, których dotyczy ten zakres informacyjny, czyli podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych". Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 14 listopada 2019 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|