Katalog kosztów zaliczanych do kosztu wytworzenia środka trwałego
Prawo bilansowe nie podaje katalogu kosztów podlegających zaliczeniu do kosztów wytworzenia środka trwałego, przedstawia jedynie ogólne zasady jego ustalania. Więcej szczegółowych informacji na temat ustalania wartości początkowej środków trwałych, w tym o koszcie wytworzenia środków trwałych budowanych siłami własnymi jednostki, zawiera KSR nr 11. Koszt wytworzenia będący całością lub częścią wartości początkowej środka trwałego obejmuje koszty wytworzenia ponoszone w toku jego budowy - w tym dostosowania do użytkowania - wykonywanej w całości lub części siłami własnymi, za które uważa się też koszty podwykonawstwa. KSR nr 11 opisuje szczegółowo przede wszystkim zakres kosztu wytworzenia środka trwałego, gdy jest budowany siłami własnymi. W odniesieniu do kosztu wytworzenia środka trwałego budowanego siłami obcymi, jak wskazuje ww. standard w pkt 6.37, stosuje się przepisy dotyczące ceny nabycia.
Uwzględniając art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości, za koszt wytworzenia środka trwałego przyjmuje się ogół kosztów bezpośrednio i pośrednio związanych z jego budową, do czasu przyjęcia tego środka trwałego do użytkowania, w tym również niepodlegający odliczeniu VAT oraz podatek akcyzowy oraz koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich sfinansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu. Koszt wytworzenia pomniejsza się o wyrażoną w cenie nabycia lub zakupu wartość zwróconych i przyjętych do magazynu materiałów, o ile uprzednio zużycie tych materiałów zaliczono do kosztów wytworzenia (por. pkt 6.36 KSR nr 11).
Jak wynika z pkt 6.36 KSR nr 11, do kosztu wytworzenia środka trwałego zalicza się wyłącznie koszty pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z jego wytworzeniem, poniesione od dnia udokumentowanego rozpoczęcia budowy do dnia udokumentowanego przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Na koszt wytworzenia środka trwałego budowanego siłami własnymi składają się:
- koszty bezpośrednie budowy danego obiektu,
- koszty pośrednie budowy danego obiektu.
Za koszty bezpośrednie budowy przyjmuje się składniki kosztów, które można odnieść bezpośrednio na dany obiekt w oparciu o dokumenty źródłowe potwierdzające poniesienie kosztu lub na podstawie przyjętych przez jednostkę współczynników jednoznacznie określających wysokość kosztów przypadających na dany obiekt, np. koszty materiałów, koszty usług obcych, koszty wynagrodzeń wraz z narzutami oraz inne dające się bezpośrednio powiązać z obiektem.
Kosztami pośrednimi budowy danego obiektu są koszty, których nie można wprost przyporządkować do poszczególnych obiektów na podstawie posiadanych dokumentów źródłowych lub jednoznacznych miar. W ramach kosztów pośrednich wyróżnia się:
- koszty wspólne dotyczące budowy więcej niż jednego obiektu,
- koszty utrzymania różnego rodzaju zasobów jednostki, które jednostka wykorzystuje w danym okresie w różnym stopniu lub jednocześnie na potrzeby budowy, jak i innych działań.
Dotyczy to wykorzystania zasobów rzeczowych, niematerialnych oraz ludzkich jednostki, np. narzędzia, sprzęt, wartości niematerialne i prawne, pracownicy, niektóre komórki organizacyjne.
Lista przykładowych kosztów zwiększających wartość początkową środka trwałego
|
Do kosztu wytworzenia środka trwałego nie zalicza się więc kosztów, które nie są związane przyczynowo-skutkowo z pozyskaniem środka trwałego.
Lista przykładowych kosztów, których nie zalicza się do wartości początkowej
|
Co istotne, na podstawie pkt 6.12 KSR nr 11, nie zmniejszają wartości początkowej środka trwałego w budowie przychody w postaci otrzymanych odszkodowań z zakładu ubezpieczeń związane z wcześniej poniesionymi szkodami, jak również kary zasądzone na korzyść jednostki. Tego rodzaju przychody zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g ustawy o rachunkowości).
Przykład
W wyniku wichury zniszczeniu uległa część dachu budynku (środek trwały w budowie). Jednostka poniosła koszty usunięcia skutków tego zdarzenia losowego oraz koszty odtworzenia części dachu, które ujęła w księgach rachunkowych w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Otrzymane odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej w związku z wystąpieniem zdarzenia losowego zaksięgowała na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. Szkody poniesione w trakcie budowy środka trwałego oraz koszty związane z usuwaniem tych szkód nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego, a otrzymane odszkodowanie nie zmniejsza tej wartości. |
Stosownie do pkt 6.39 KSR nr 11, prawidłowe ustalenie kosztu wytworzenia środków trwałych budowanych siłami własnymi wymaga wiarygodnego pomiaru i dokumentacji oraz ewidencji kosztów. Standard wyjaśnia, że w miarę potrzeb pomiar może być uzupełniony bądź zastąpiony oszacowaniem lub osądem personelu jednostki, tj. głównie komórki merytorycznie odpowiedzialnej za budowę środka trwałego. W szczególności dotyczyć to może ustalenia m.in. dnia udokumentowanego rozpoczęcia budowy, obiektów budowy, dla których wyodrębnia się koszty wytworzenia, zasad rozliczania kosztów pośrednich budowy prowadzonej siłami własnymi na poszczególne obiekty.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|