Błąd w księgach rachunkowych wykryty po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Jak wynika z pytania spółka z o.o. złożyła korektę zeznań podatkowych za lata 2014-2015 z tytułu błędnie ujętych w nich przychodów i kosztów z udziałów w spółce komandytowej. W wyniku tych korekt powstała nadwyżka wpłaconego podatku dochodowego, którą urząd skarbowy zwrócił na konto spółki z o.o. Korektę zawyżonego podatku dochodowego za lata 2014-2015 można wprowadzić do ksiąg rachunkowych roku, w którym błąd ten wykryto.
Ewidencja korekty podatku dochodowego w księgach spółki z o.o.
Uwaga: Kwota nadwyżki podatku dochodowego wpłynie na wynik finansowy roku, w którym spółka z o.o. złożyła korektę zeznań podatkowych za lata ubiegłe. |
Jeżeli jednak w ocenie jednostki kwota korekty podatku dochodowego jest istotna, to ujmując ją w księgach rachunkowych można uwzględnić przepis art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Jak stwierdzono w tym przepisie, popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu (stwierdzonego w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy), w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1 (czyli przedstawienie informacji zawartych w sprawozdaniu w sposób zapewniający rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki), to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (stratę) z lat ubiegłych".
Więcej odpowiedzi ekspertów GOFINU na pytania Czytelników można znaleźć w serwisie www.pytaniaczytelnikow.gofin.pl |
Uwzględniając powyższe, w przypadku, o którym mowa w pytaniu (jeżeli w ocenie jednostki wykryty błąd istotnie wpływa na obraz sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za okres, w którym ten błąd popełniono), w księgach rachunkowych można dokonać następujących zapisów:
- Wn konto 22-3 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne", - Ma konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|