Korekta przychodów ze sprzedaży, dotyczących roku ubiegłego, w świetle przepisów bilansowych i podatkowych
Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują jak i kiedy dokonywać korekty przychodów. Stosownie do art. 42 ust. 2 tej ustawy, wynik działalności operacyjnej jednostki obejmuje przychody netto z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń i zmniejszeń. Zasadniczo korektę przychodów odnosi się do okresu sprawozdawczego, w którym miała miejsce pierwotna sprzedaż. Natomiast sytuacje, gdy korekta dotyczy sprzedaży dokonanej w ubiegłym roku obrotowym reguluje art. 54 ustawy o rachunkowości oraz szczegółowo omawia Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7). Z treści pkt 6.7 tego standardu wynika, że skutki zdarzeń, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, o których jednostka otrzymała informacje po dniu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego ujmuje się w księgach rachunkowych roku i wykazuje w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy, w którym informacje te otrzymano. Ponadto, przed ujęciem korekty sprzedaży w księgach rachunkowych oceny wymaga, czy korekta ta stanowi istotną dla jednostki kwotę. W przypadku bowiem korekt istotnych, kwoty tych korekt odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (stratę) z lat ubiegłych (por. pkt 5.5 KSR nr 7 oraz art. 54 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości).
Roczne sprawozdanie finansowe za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2018 r. zostało zatwierdzone w terminie przewidzianym ustawą (por. art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Fakturę korygującą sprzedaż wyrobów, dotyczącą 2018 r., oraz przyjęcie zwrotu wyrobów do magazynu należy zatem ująć w księgach rachunkowych 2019 r., czyli na bieżąco. |
Korektę przychodów ze sprzedaży przepisy podatkowe uzależniają od przyczyn, które spowodowały tę korektę. Stosownie do treści art. 12 ust. 3j updop oraz art. 14 ust. 1m updof, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Oznacza to, że o momencie korekty przychodów, gdy nie jest ona spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, decyduje data wystawienia odpowiedniego dokumentu, a w przypadku jednostki przedstawionej w pytaniu - data wystawienia faktury korygującej sprzedaż.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|