Ujęcie w księgach przychodów przyszłych okresów
W księgach rachunkowych ewidencja związana z rozliczeniami międzyokresowymi przychodów na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" prowadzona jest w zależności od rodzaju przychodów.
Ujemną wartość firmy, do wysokości nieprzekraczającej wartości godziwej nabytych aktywów trwałych, z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach, zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów (art. 44b ust. 11 ustawy o rachunkowości). Można to ująć zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" (w analityce: Ujemna wartość firmy).
Z kolei ujemną wartość firmy w wysokości przekraczającej wartość godziwą aktywów trwałych, z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach, zalicza się do przychodów na dzień nabycia zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Ujemną wartość firmy, która figuruje na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów", rozlicza się przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów. Odpisuje się ją w pozostałe przychody operacyjne zapisem:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" (w analityce: Ujemna wartość firmy),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
W rozliczeniach międzyokresowych przychodów powinno się ujmować tylko te dotacje, dopłaty i subwencje na nabycie bądź wytworzenie środków trwałych, które zostały faktycznie otrzymane. Pod datą ich wpływu do jednostki ujmuje się je zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto np. 13-2 "Rachunek wyodrębnionych środków dotacji",
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" (w analityce: Dotacje).
Po przyjęciu środka trwałego do używania i rozpoczęciu jego amortyzacji należy rozliczyć kwotę dotacji ujętą na koncie 84. Odbywa się to równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych, poprzez odniesienie odpowiedniej kwoty dotacji do pozostałych przychodów operacyjnych. W sytuacji gdy środek trwały jest tylko częściowo finansowany z dotacji (dopłaty, subwencji), odpisu kwoty ujętej na koncie 84 dokonuje się proporcjonalnie do stopnia jego sfinansowania z tych środków. W księgach rachunkowych odpis ten można ująć następująco:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" (w analityce: Dotacje),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Natomiast otrzymane nieodpłatnie środki trwałe w budowie, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji bilansowej w ich wartościach początkowych następującym zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe", konto 08 "Środki trwałe w budowie",
konto 02 "Wartości niematerialne i prawne",
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" (w analityce: Darowizna).
Kwota, która figuruje na koncie 84, odnoszona jest następnie - równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych od przyjętych nieodpłatnie składników majątku - do pozostałych przychodów operacyjnych (tj. analogicznie jak przy dotacjach na zakup lub budowę środków trwałych).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|