Koszty usług marketingowych niezafakturowane na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego
Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta informację, że ten wystawi fakturę za usługi marketingowe na określoną kwotę dotyczącą okresu, którego dotyczy sprawozdanie finansowe. Kwota ta jest istotna dla spółki. Faktura zostanie wystawiona po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Jak ująć w księgach rachunkowych i w której pozycji bilansu wykazać ten koszt? Spółka prowadzi ewidencje kosztów na kontach zespołu 4 i nie używa konta 49.
Przypominamy, iż w myśl zasady memoriału, określonej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, koszty są przypisywane do okresu sprawozdawczego, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty. Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zalicza się m.in. przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione (zasada współmierności określona w art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości). W związku z powyższym, w kosztach danego roku obrotowego należy ująć wszystkie koszty dotyczące tego roku. W praktyce zdarza się, że do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy do jednostki nie wpłyną faktury za wykonane na jej rzecz usługi. Aby rzetelnie i jasno przedstawić swoją sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, jednostka zobowiązana jest zaliczyć do kosztów danego okresu sprawozdawczego wartość wykonanych na jej rzecz usług pomimo braku faktur. Podstawą dokonania zapisów w księgach rachunkowych będzie w takim przypadku dowód "PK - Polecenie księgowania" sporządzony w oparciu o umowę o świadczenie usług (tu: marketingowych).
W sytuacji gdy na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego kwota zobowiązania z tytułu wykonanych, lecz niefakturowanych usług jest znana pytającej jednostce, prowadząc ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4 bez konta 49, może ona dokonać w swoich księgach rachunkowych następującego zapisu:
Jeśli jednak na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego kwota zobowiązania nie była znana, to oszacowaną kwotę zobowiązania wskazane jest ująć w księgach rachunkowych, zapisem:
|
Należy przy tym zauważyć, że rozliczenia międzyokresowe bierne są szczególną formą rezerw. Ustawa o rachunkowości w art. 39 ust. 2 wskazuje określone zdarzenia gospodarcze powodujące ich powstanie.
W omówionej sytuacji saldo Ma konta 30 lub 64-1 wykazuje się w pasywach bilansu (sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości) w pozycji B.III.1 lit. a) lub B.III.2 lit. a) albo B.III.3 lit. d) - jako krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|