Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Jesteśmy spółką z o.o. zatrudniającą na 1 stycznia więcej niż 70 osób w przeliczeniu na pełne etaty i w związku z tym zobligowaną do tworzenia ZFŚS. Na jakim koncie powinniśmy ująć odpis podstawowy na ZFŚS, jeśli koszty ewidencjonujemy na kontach zespołu 4?
Do ewidencji księgowej tworzenia i wykorzystania środków ZFŚS służy konto 85-0 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych". Odpis podstawowy dokonywany przez pracodawcę na rzecz ZFŚS obciąża koszty działalności operacyjnej tego pracodawcy. Przy czym, z uwagi na to, że omawiany odpis dotyczy całego roku obrotowego, wskazane jest zastosować art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości i rozliczyć go w czasie poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. |
Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i gospodarowania środkami tego funduszu, przeznaczonego generalnie na finansowanie działalności socjalnej określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2191 ze zm.), zwana ustawą o ZFŚS. Działalność socjalna oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Osoby uprawnione do korzystania z funduszu to pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z tego funduszu. Fundusz - co do zasady - tworzy pracodawca zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Coroczny odpis podstawowy jest to równowartość odpisów na rachunek bankowy ZFŚS w wysokości określonej w art. 5 ww. ustawy (w stosunku do osób zatrudnionych).
Ewidencja księgowa odpisów na ZFŚS w przypadku prowadzenia ewidencji
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|