Opłata wstępna uiszczona przy zawieraniu umowy leasingu operacyjnego
Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego. Czy uiszczoną opłatę wstępną w leasingu trzeba rozliczać w czasie? Jak przebiegać będą księgowania w przypadku prowadzenia ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4?
Dla celów bilansowych opłatę wstępną w leasingu operacyjnym rozlicza się zazwyczaj w czasie przez okres trwania umowy leasingu z wykorzystaniem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
Opłata wstępna w leasingu operacyjnym może zostać zaliczona do kosztów bilansowych jednorazowo, pod warunkiem jednak, że jednostka nie stosuje Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (KSR nr 5), a zastosowane uproszczenie nie wpłynie negatywnie na jasne i rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz na jej wynik finansowy. |
Ustawa o rachunkowości nie określa zasad ewidencji i rozliczania opłaty wstępnej z tytułu leasingu operacyjnego. Szczegółowe zasady ewidencji leasingu, w tym rozliczenia opłat leasingowych, określa natomiast KSR nr 5, którego stosowanie umożliwiają jednostce przepisy art. 10 ust. 3 ww. ustawy. W świetle powyższego standardu, opłata wstępna (opłata inicjalna) to opłata uiszczana przez korzystającego, najemcę lub dzierżawcę na rzecz finansującego, wynajmującego lub wydzierżawiającego w momencie rozpoczęcia leasingu, najmu lub dzierżawy, służąca pokryciu określonej części wartości przedmiotu leasingu, najmu lub dzierżawy. Opłatę wstępną rozlicza się metodą liniową, w jednakowej wysokości i zalicza równomiernie do kosztów poszczególnych miesięcy lub kwartałów objętych okresem leasingu. Jeżeli jednak inny sposób rozłożenia opłat leasingowych lepiej odzwierciedla rozkład w czasie korzyści czerpanych przez korzystającego z przedmiotu umowy, to może on być także stosowany (por. pkt IV.1 KSR nr 5).
Krajowe Standardy Rachunkowości, w tym KSR nr 5, dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Ewidencja księgowa opłaty wstępnej w leasingu operacyjnym w jednostce prowadzącej
|
Przypominamy, iż jednostki mogą stosować także inny sposób ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Koszty przewidziane do rozliczenia w czasie można bowiem ujmować bezpośrednio z dokumentów źródłowych na koncie 64-0, czyli z pominięciem kont 40-2 i 49, np. zapisem: Wn konto 64-0, Ma konto 30. Następnie część czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów dotyczącą bieżącego okresu zalicza się w koszty działalności operacyjnej, zapisem: Wn konto 40-2, Ma konto 64-0. Wybierając takie rozwiązanie nie uwzględnia się salda konta 64-0 w zmianie stanu produktów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|